Wycieczka laureatów konkursu "Europa w Lublinie, Lublin w Europie"
PAŹDZIERNIK 2018 ROKU

W dniach 21-26 października uczniowie naszej szkoły, laureaci konkursu „Europa w Lublinie, Lublin w Europie” organizowanego przez Urząd Miasta Lublin w ramach realizacji nagrody uczestniczyli w wyjeździe do Strasburga (siedziby Rady Europy i Parlamentu Europejskiego). Obok naszego zespołu w wycieczce brały udział 2 grupy uczniów – z III LO i LO im. I. Paderwskiego w Lublinie.
Program wyjazdu był bardzo bogaty. W pierwszym dniu młodzież zwiedzała Wiedeń, gdzie można było zachwycać się pięknymi zabytkami, np. słynną gotycką Katedrą św. Stefana. Następnie uczniowie mogli podziwiać dzieła najwybitniejszych malarzy w Muzeum Historii Sztuki oraz zwiedzać park i pałac Schönbrunn. Następnego dnia, jadąc w stronę Francji, zatrzymali się w Ulm, gdzie zobaczyli słynny kościół Ulmer Münster, którego iglica mierząca 161 metry jest najwyższą na świecie wieżą kościelną. Wieczorem młodzież miała okazję spacerować ulicami znanego uzdrowiska Baden Baden.
24 października dzień rozpoczęto od krótkiego spaceru po Strasburgu, następnie uczniowie udali się do siedziby Rady Europy, gdzie poznali historię tej instytucji, cele i zadania Rady Europy, zwiedzili najciekawsze miejsca budynku. Po południu młodzież udała się do siedziby Parlamentu Europejskiego, gdzie uczestniczyła w spotkaniu z europosłem Andrzejem Grzybem oraz obserwowała obrady na sali plenarnej, a także zwiedzała siedzibę Europarlamentu. Wieczorem uczniowie zwiedzali Strasburg. Szczególne wrażenie na udczestnikach wycieczki zrobiła zabudowa Starówki, a przede wszystkim monumentalna Katedra Najświętszej Marii Panny – perła architektury gotyckiej.
W ostatni dzień podróży, w drodze powrotnej do Polski,  młodzież zwiedzała jeszcze słynny zamek w Heidelbergu oraz Norymbergę, gdzie obok części zabytkowej miała okazję zobaczyć Pałac Sprawiedliwości – miejsce odbywania się Procesu Norymberskiego.
Uczestniczenie w konkursie Urzędu Miasta Lublin było z jednej strony ogromnym wyzwaniem i wysiłkiem ze strony biorących w nim udział uczniów i nauczycieli, ale z drugiej strony przyniosło wiele frajdy i satysfakcji, pozwoliło poznać piękne zakątki Europy oraz miejsca, gdzie tworzy się polityka europejska. Można powiedzieć, że w ten sposób w praktyce zrealizowaliśmy hasło „Europa w Lublinie, Lublin w Europie”.
przygotował Pan Wiktor Serafin - opiekun młodzieży z ZSE

powiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszenie
powiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszenie

W CELU ZAPEWNIENIA POPRAWNEGO DZIAŁANIA SKRYPTÓW PROSIMY POCZEKAĆ NA ZAŁADOWANIE SIĘ WSZYSTKICH ELEMENTÓW STRONY

KRONIKA | FOTOGALERIA

© ZSE im. A i J. Vetterów w Lublinie - Elżbieta Pawłowska

zalecane: rozdzielczość 1024x768 lub wyższa; min. Internet Explorer v.6.0; kolor - 16 bit; zgodne z W3C
opracowanie informatyczne i graficzne serwisu: Elżbieta Pawłowska; ikonografia: zbiory ZSE im. A. i J. Vetterów w Lublinie
kopiowanie i nieautoryzowane wykorzystywanie programu, grafiki i zdjęć zawartych w serwisie - zabronione