Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru
11-12 WRZEŚNIA 2014 ROKU

W dniach 11–12 września 2014 r. w Białymstoku odbył się XIV Międzynarodowy Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru. W tym roku, w związku z 70. rocznicą bitwy o Monte Cassino, Marsz odbywał się pod hasłem „Sybiracy – zwycięzcy spod Monte Cassino".
Program imprez towarzyszących obejmował (11 września 2014r.) zwiedzanie Muzeum Wojska w Białymstoku i udział w prezentacji filmu animowanego poświeconego zesłańcom, który wyświetlony został na ścianie jednego z budynków miasteczka akademickiego w Białymstoku.
Na Marszu Żywej  Pamięci licznie stawili się Sybiracy i ich rodziny – mimo podeszłego wieku i często słabego już  zdrowia - przybyli z najdalszych zakątków naszego kraju i świata. Były też zagraniczne delegacje z Litwy, Łotwy, Estonii, Białorusi, Ukrainy oraz goście z USA, Kanady, Wielkiej Brytanii i Nowej Zelandii.
Główne uroczystości rozpoczęły się rano 12 września 2014 roku liturgią w Katedrze Prawosławnej pod wezwaniem św. Mikołaja w Białymstoku. Uczestnicy Marszu ulicami miasta przeszli do kościoła pod wezwaniem Ducha Św., gdzie odprawiona została  msza w intencji Sybiraków.
Marsz Żywej Pamięci Sybiru zakończył się apelem poległych i złożeniem kwiatów przed Pomnikiem - Grobem Nieznanego Sybiraka. W tegorocznym marszu uczestniczyło około 13 tysięcy osób.
Po raz pierwszy w Marszu wzięli udział uczniowie klas: 1bl, 2al, 2cl, 2dl, 1bt, 2bt  naszej szkoły wraz z opiekunami:  Tadeuszem Markiewiczem i Jarosławem Płacheckim.
Zdjęcia i tekst: Jarosław Płachecki

powiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszenie
powiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszenie
powiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszenie
powiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszenie
powiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszenie

W CELU ZAPEWNIENIA POPRAWNEGO DZIAŁANIA SKRYPTÓW PROSIMY POCZEKAĆ NA ZAŁADOWANIE SIĘ WSZYSTKICH ELEMENTÓW STRONY

KRONIKA | FOTOGALERIA

© ZSE im. A i J. Vetterów w Lublinie - Elżbieta Pawłowska

zalecane: rozdzielczość 1024x768 lub wyższa; min. Internet Explorer v.6.0; kolor - 16 bit; zgodne z W3C
opracowanie informatyczne i graficzne serwisu: Elżbieta Pawłowska; ikonografia: zbiory ZSE im. A. i J. Vetterów w Lublinie
kopiowanie i nieautoryzowane wykorzystywanie programu, grafiki i zdjęć zawartych w serwisie - zabronione