Wizyta w naszej szkole
MAJ 2013 ROKU

W dniach od 22 do 28 maja 2013 roku gościliśmy uczestników etapu projektu Comenius „W mniejszości lecz równi. Fewer but Egual".
Przyjechali uczniowie i nauczyciele z krajów partnerskich:
Niemcy – Siegen (Berufskolleg Allgemeingewerbe, Hauswirtschaft und Sozialpädagogik des Kreises),
Francja – Morre (Maison Familiale et Rurale),
Hiszpania – Badajoz (I.E.S. Reino Aftasi),
Włochy - Popoli (Istituto Statale Istruzione Superiore "Amedeo Di Savoia "),
Turcja - İstanbul (Hüseyin Bürge Anadolu Lisesi).
W bogatym i bardzo dobrze przygotowanym programie brała udział liczna grupa uczniów i nauczycieli naszej szkoły pod kierunkiem Barbary Gauze-Gwóźdź, która jest koordynatorem całego projektu.   
Uroczyste powitanie uświetnił tańcami zespół dziecięcy „Gwiazdy Czeczenii” z Ośrodka dla Uchodźców w Lublinie oraz nasze uczennice z Ukrainy.
Podczas wizyty goście odbyli wiele spotkań w ramach projektu.
Pierwsza wizyta odbyła się w kościele Ewangelicko-Augsburskim w Lublinie, gdzie proboszcz parafii opowiedział o ewangelikach lubelskich, ich losach w czasie II wojny światowej oraz o stanie obecnym, a wizyta w Centrum Islamu była okazją do poznania tej małej społeczności w naszym mieście.
Pobyt w Izbie Tradycji  Żydów Lubelskich, w której wysłuchaliśmy  wykładu na temat religii i zwyczajów żydowskich był przeżyciem dla wielu z nas, zwłaszcza, że jest to miejsce jedno z nielicznych autentycznych miejsc, które nie zostały zniszczone przez Niemców podczas wojny.
We wszystkich  spotkaniach brali udział również  uczniowie i  nauczyciele z naszej szkoły.
Oprócz spotkań młodzież ze szkół partnerskich zwiedzała Lublin:  Muzeum na Majdanku, kaplicę św. Trójcy na  zamku i katedrę.
W ratuszu przyjęła nas Pani vice-Prezydent Katarzyna Mieczkowska–Czerniak, która mówiła o rozwoju miasta i jego wielokulturowości.
Wycieczki do Warszawy, Kazimierza Dolnego i Janowca miały na celu pokazanie miejsc,  które upamiętniały historię Żydów czy były związane z kulturą mniejszości  żyjących w Polsce. Po przeprawie promem do  Janowca  czekało nas  ognisko, grill i bigos  przygotowany przez rodziców naszego ucznia, za co im bardzo dziękujemy.
Wizyta w Lublinie to nie tylko poznawanie historii i tradycji mniejszości mieszkających w Polsce, ale również okazja do spróbowania naszych potraw, a jest to zasługą rodziców naszych uczniów, którzy przygotowali cały ”róg obfitości”. Bardzo za to również dziękujemy.
Pamiątką po wizycie w naszej szkole jest „kolage”, stworzony przez uczniów ze wszystkich szkół partnerskich.

powiekszeniepowiekszeniepowiekszenie
powiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszenie

W CELU ZAPEWNIENIA POPRAWNEGO DZIAŁANIA SKRYPTÓW PROSIMY POCZEKAĆ NA ZAŁADOWANIE SIĘ WSZYSTKICH ELEMENTÓW STRONY

KRONIKA | FOTOGALERIA

© ZSE im. A i J. Vetterów w Lublinie - Elżbieta Pawłowska

zalecane: rozdzielczość 1024x768 lub wyższa; min. Internet Explorer v.6.0; kolor - 16 bit; zgodne z W3C
opracowanie informatyczne i graficzne serwisu: Elżbieta Pawłowska; ikonografia: zbiory ZSE im. A. i J. Vetterów w Lublinie
kopiowanie i nieautoryzowane wykorzystywanie programu, grafiki i zdjęć zawartych w serwisie - zabronione