- Strona główna
-
Dla Rodzica i Ucznia
- Stypendia i pomoc materialna
Stypendia i pomoc materialna
Oferowane formy wsparcia finansowego
Wniosek o stypendium szkolne może złożyć uczeń zamieszkały na terenie Miasta Lublin (pozostali uczniowie w swoim miejscu zamieszkania w Urzędzie Gminy), a także uczniowie z Ukrainy, którzy przybyli na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej po 24.02.2022.
Wnioski należy składać w szkole:
- w postaci papierowej
lub - w postaci elektronicznej, jeśli wnioskodawca posiada profil zaufany, za pośrednictwem platformy ePUAP na skrytkę ePUAP szkoły. Aplikacja Stypendia dostępna pod adresem https://stypendia.edu.lublin.eu
- Składanie wniosków do 13 września na cały rok szkolny
- Kryterium dochodowe: 600 zł netto na osobę w rodzinie,
- Wystąpienie co najmniej jednej z poniższych okoliczności:
- bezrobocie
- niepełnosprawność
- ciężka lub długotrwała choroba
- wielodzietność
- brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo-wychowawczych
- alkoholizm lub narkomania
- rodzina niepełna
- zdarzenie losowe (rozumianego jako nagłe, niespodziewane, pojedyncze i niezależne od człowieka zdarzenie wywołane przyczynami zewnętrznymi, których nie można było przewidzieć).
Załącznik: uchwała Rady Miasta Lublin
Pytania oraz pomoc w wypełnianiu wniosków: Katarzyna Zdziebłowska pok. nr 413
Wniosek o zasiłek szkolny może złożyć uczeń zamieszkały na terenie Miasta Lublin (pozostali uczniowie w swoim miejscu zamieszkania w Urzędzie Gminy), a także uczniowie z Ukrainy, którzy przybyli na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej po 24.02.2022.
Wnioski należy składać w szkole:
- w postaci papierowej
- w postaci elektronicznej, jeśli wnioskodawca posiada profil zaufany, za pośrednictwem platformy ePUAP na skrytkę ePUAP szkoły.
- Aplikacja Stypendia dostępna pod adresem stypendia.edu.lublin.eu
- Może być przyznany uczniowi znajdującemu się przejściowo w trudnej sytuacji materialnej z powodu nagłego zdarzenia losowego.
- Składanie wniosków w terminie nie dłuższym niż 2 miesiące od wystąpienia zdarzenia uzasadniającego przyznanie tego zasiłku.
- Kryterium dochodowe nie ma zastosowania.
Załącznik: uchwała Rady Miasta Lublin
Pytania oraz pomoc w wypełnianiu wniosków: Katarzyna Zdziebłowska pok. nr 413
Rządowy program pomocy uczniom niepełnosprawnym w formie dofinansowania zakupu podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych. Pomoc w formie dofinansowania zakupu podręczników do kształcenia ogólnego, materiałów edukacyjnych do kształcenia ogólnego i do kształcenia zawodowego oraz materiałów ćwiczeniowych jest udzielana uczniom:
- słabowidzącym,
- niesłyszącym,
- słabosłyszącym,
- z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim,
- z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją,
- z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera,
- z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy są to niepełnosprawności spośród niepełnosprawności, o których mowa odpowiednio w pkt 1–6,
- z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym,
- z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy są to niepełnosprawności spośród niepełnosprawności, o których mowa odpowiednio w pkt 1–6 i 8
- posiadającym orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, o którym mowa w art. 127 ust. 10 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz.U. z 2023 r.poz.900), albo orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, o którym mowa w art. 312 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe (Dz.U. z 2017 r., poz. 60, 949 i 2203, z 2018 r. poz.2245, z 2019 r. poz. 1287 oraz z 2022 r. poz.1116).
Załącznik: Uchwała Prezesa Rady Ministrów
Stypendium Prezesa Rady Ministrów (przyznawane na rok szkolny) dla ucznia spełniającego następujące warunki:
- uzyskanie świadectwa promocyjnego z wyróżnieniem z najwyższą w danym typie szkoły średnią ocen, lub:
- wykazanie szczególnych uzdolnień, w co najmniej jednej dziedzinie wiedzy, uzyskując w niej celujące oceny, a z pozostałych przedmiotów co najmniej dobre.
Stypendium dla wybitnie uzdolnionych uczniów szkoły ponadpodstawowej, przyznawane jest:
- laureatowi międzynarodowej olimpiady lub laureatowi i finaliście olimpiady przedmiotowej o zasięgu ogólnopolskim lub turnieju;
- laureatowi konkursu na pracę naukową, organizowanego przez instytucję naukową lub stowarzyszenie naukowe;
- uczniowi uzyskującemu najwyższe wyniki w nauce według indywidualnego programu lub toku nauki (uczeń szkoły ponadpodstawowej),
- uczestniczącemu w zajęciach w uczelni przewidzianych tokiem studiów na podstawie postanowień regulaminu studiów dotyczących warunków uczestniczenia wybitnie uzdolnionych uczniów w zajęciach przewidzianych tokiem studiów;
- uczniowi, który uzyskał wysokie wyniki we współzawodnictwie sportowym na szczeblu krajowym lub międzynarodowym.
Wniosek o przyznanie stypendium za wyniki w nauce lub za osiągnięcia sportowe składa wychowawca klasy do Szkolnej Komisji Stypendialnej, która przekazuje wniosek wraz ze swoją opinią Dyrektorowi Szkoły. Uczniowie spełniający kryteria do otrzymania stypendium za wyniki w nauce lub za osiągnięcia sportowe:
- Średnia ocen 4,75
- Wzorowe zachowanie.
Program stypendialny skierowany jest do uczniów technikum, mieszkających i uczących się w województwie lubelskim, znajdujących się w niekorzystnej sytuacji społeczno-ekonomicznej.
Program stypendialny skierowany jest do uczniów liceum ogólnokształcącego, mieszkających i uczących się w województwie lubelskim, znajdujących się w niekorzystnej sytuacji społeczno-ekonomicznej.
W Lublinie od wielu lat funkcjonuje miejski program, którego celem jest promowanie najlepszych uczniów, osiągających bardzo wysokie wyniki w nauce oraz sukcesy na konkursach i olimpiadach przedmiotowych, artystycznych, interdyscyplinarnych oraz turniejach zawodowych. System wyróżnień dla olimpijczyków od samego początku był adresowany do uczniów ze wszystkich szkół na terenie miasta – bez względu na organ prowadzący.
Celem programu
Celem programu jest wspieranie i promowanie uczniów, którzy w różnych sferach edukacji osiągają rezultaty wykraczające poza wymagania szkolne i odnoszą sukcesy w konkursach, turniejach i olimpiadach na szczeblu wojewódzkim, krajowym i międzynarodowym, uczęszczających do szkół podstawowych i ponadpodstawowych na terenie Lublina.
Zgodnie z uchwałą nr 1742/LVIII/2024 Rady Miasta Lublin z dnia 21 marca 2024 r. w sprawie określenia szczegółowych warunków realizacji Programu wspierania na terenie Lublina edukacji uzdolnionych dzieci i młodzieży, form i zakresu pomocy dla uczniów oraz postępowania w tych sprawach, uczniowie osiągający sukcesy w konkursach przedmiotowych, interdyscyplinarnych i tematycznych, olimpiadach, turniejach zawodowych oraz w ogólnopolskich konkursach artystycznych lub literackich otrzymują, w zależności od osiągniętych wyników:
- dyplom Prezydenta Miasta Lublin i nagrodę książkową lub inną nagrodę rzeczową;
- stypendium Prezydenta Miasta Lublin.
- Do otrzymania dyplomu Prezydenta Miasta Lublin i nagrody książkowej lub innej nagrody rzeczowej, kwalifikują się uczniowie szkół ponadpodstawowych, którzy w danym roku szkolnym uzyskali:
- tytuł laureata zawodów stopnia międzynarodowego olimpiady,
- tytuł laureata zawodów stopnia centralnego olimpiady,
- tytuł laureata zawodów stopnia centralnego turnieju zawodowego,
- tytuł laureata konkursu tematycznego,
- tytuł finalisty olimpiady lub turnieju zawodowego w zawodach stopnia centralnego,
- nagrodę główną lub nagrodę za zajęcie I, II, III miejsca w ogólnopolskim lub międzynarodowym konkursie artystycznym lub literackim, zdobytą w konkurencji indywidualnej.
- Do uzyskania stypendium, kwalifikują się uczniowie spełniający powyższe kryteria, którzy uzyskali wyróżniające wyniki w nauce, tj. w ostatniej klasyfikacji śródrocznej w aktualnym roku szkolnym mieli wzorową ocenę zachowania oraz średnią ocen klasyfikacyjnych, równą co najmniej 4,30 - w szkole ponadpodstawowej.
W przypadku spełniania kryteriów, uczeń otrzymuje stypendium w wysokości 850 zł.
W przypadku spełniania przez ucznia dwóch lub więcej kryteriów, kwota przyznanego stypendium jest odpowiednią wielokrotnością powyższej kwoty.
Wniosek w sprawie przyznania wyróżnienia oraz jego rodzaju składa dyrektor szkoły, której uczeń spełnia wymienione kryteria.
Wniosek powinien być złożony nie później niż do 22 maja .
Integralnym załącznikiem do wniosku są zaświadczenia, dyplomy, listy wyników itp., wystawione przez organizatora konkursu, olimpiady lub turnieju. W przypadku konkursów artystycznych i literackich należy również udokumentować ich ogólnopolski lub międzynarodowy zasięg.
W przypadku uczniów spełniających kryteria uprawniające do otrzymania stypendium należy dołączyć do wniosku oświadczenie podpisane przez rodzica (opiekuna prawnego) lub pełnoletniego ucznia.
Uroczystego wręczenia dyplomów i nagród książkowych lub innych nagród rzeczowych, dokonuje Prezydent Miasta lub osoba przez niego upoważniona, na spotkaniach organizowanych przez Wydział Oświaty i Wychowania Urzędu Miasta Lublin od maja do czerwca każdego roku szkolnego.
Dyplomy Prezydenta Miasta Lublin otrzymują uczniowie, ich opiekunowie oraz szkoły.
W przypadku uzyskania przez ucznia tytułu finalisty lub laureata po terminie, uniemożliwiającym uczniowi udział w uroczystym spotkaniu Prezydenta Miasta z finalistami i laureatami, wniosek jest rozpatrywany i załatwiany indywidualnie pod warunkiem złożenia go nie później niż w terminie 30 dni od zakończenia aktualnego roku szkolnego.