ROK SZKOLNY 2022/2023

KALENDARZ ROKU SZKOLNEGO
pobierz lub otwórz /PDF/

rozpoczęcie roku szkolnego 1 września 2022 roku

  • zebrania dyrektora szkoły z rodzicami, a po nim z wychowawcami dla rodziców uczniów klas pierwszych
    XVI Liceum Ogólnokształcącego i Technikum Ekonomicznego - 6 września 2022 roku
  • zebrania wychowawców z rodzicami uczniów pozostałych klas - 5-9 września 2022 roku
  • śródsemestralne zebrania wychowawców z rodzicami - październik/listopad 2022 roku
  • uwaga: dotyczy klas IV Technikum Ekonomicznego
    • wystawienie proponowanych ocen z przedmiotów zawodowych - 2 grudnia 2022 roku
    • wystawienie ocen końcowych z przedmiotów zawodowych - 16 grudnia 2022 roku
  • zimowa przerwa świąteczna - 23-31 grudnia 2022 roku
  • ferie zimowe od 16 do 29 stycznia 2023 roku
  • klasyfikacja śródroczna
    • wystawienie ocen śródrocznych - 30 stycznia 2023 roku
    • zebranie klasyfikacyjne Rady Pedagogicznej - 1 lutego 2023 roku
    • śródroczne zebrania wychowawców z rodzicami - 2-3 lutego 2023 roku
  • egzaminy zawodowe w Technikum Ekonomicznym - 9-21 stycznia 2023 roku

koniec I semestru - 3 lutego 2023 roku

początek II semestru - 6 lutego 2023 roku

  • śródsemestralne zebrania wychowawców z rodzicami - marzec/kwiecień 2023 roku
  • wiosenna przerwa świąteczna: 6-11 kwietnia 2023 roku
  • klasyfikacja roczna klas maturalnych
    • wystawienie przewidywanych ocen rocznych - 5 kwietnia 2023 roku
    • poinformowanie uczniów i rodziców o przewidywanych ocenach - 5 kwietnia 2023 roku
    • wystawienia ocen rocznych: 21 kwietnia 2023 roku
    • zebranie klasyfikacyjne Rady Pedagogicznej: 25 kwietnia 2023 roku
    • zakończenie zajęć dydaktycznych i rozdanie świadectw ukończenia szkoły: 28 kwietnia 2023 roku
  • egzaminy maturalne według harmonogramu CKE: 4-22 maja 2023 roku
  • klasyfikacja roczna pozostałych klas
    • wystawienie przewidywanych ocen rocznych: 5 czerwca 2023 roku
    • poinformowanie uczniów i rodziców o przewidywanych ocenach: 5 czerwca 2023 roku
    • wystawienie ocen rocznych: 14 czerwca 2023 roku
    • zebranie klasyfikacyjne Rady Pedagogicznej: 19 czerwca 2023 roku
    • zakończenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych i rozdanie świadectw: 23 czerwca 2023 roku
  • egzaminy zawodowe: 1-18 czerwca 2023 roku

konsultacje nauczycieli z rodzicami w roku szkolnym 2022/2023

  • prosimy o bieżące kontaktowanie się z wychowawcami i nauczycielami poprzez dziennik elektroniczny

dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktycznych w roku szkolnym 2022/2023

    • 14 października 2022 roku - Dzień Edukacji Narodowej
    • 31 października 2022 roku - poniedziałek przed Dniem Wszystkich Świętych
    • 2 maja 2023 roku - wtorek przed Świętem 3 Maja
    • 4, 5, 8, 9 maja 2023 roku - pisemne egzaminy maturalne
    • 9 czerwca 2023 roku - piątek po Bożym Ciele

Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023

1 września 2022 roku uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Ekonomicznych im. A. i J. Vetterów w Lublinie rozpoczęli rok szkolny 2022/2023.
W bieżącym roku szkolnym w Zespole Szkół Ekonomicznych jest 35 oddziałów, z czego 8 w XVI Liceum Ogólnokształcącym i 27 w Technikum Ekonomicznym. Wśród klas LO jest oddział przygotowawczy (2op) dla uczniów z Ukrainy nieznających w stopniu wystarczającym języka polskiego.
W całym ZSE uczy się 961 uczniów. Jest osiem klas pierwszych, a w siedmiu klasach maturalnych uczy się 180 tegorocznych maturzystów.
W szkole pracuje 83 nauczycieli oraz 27 pracowników administracji i obsługi.
Wszyscy uczymy się i pracujemy w budynku przy ulicy Bernardyńskiej 14.

Akcja "Czyste Lasy"

4 października 2022 roku uczniowie klasy 4gtp wraz z wychowawcą wzięli udział w ekologicznej akcji „Czyste Lasy”. Mimo chłodu młodzież uzbrojona w worki i rękawiczki przeczesywała las wokół Zalewu Zemborzyckiego zbierając pozostawione tam śmieci. Wydarzenie to miało charakter edukacyjny, którego celem było uwrażliwienie nas wszystkich na potrzebę dbania o czystość środowiska naturalnego i wzmocnienie poczucia odpowiedzialności za stan najbliższego otoczenia.
Projekt był wspierany przez Lasy Państwowe, Rekpol i Ministerstwo Środowiska, a partnerami lubelskiej edycji tej akcji był Urząd Miasta Lublin, MOSiR oraz Lasy Państwowe Nadleśnictwo Świdnik.
Uczniowie za swój wkład w propagowanie właściwych postaw ekologicznych oraz poczucia odpowiedzialności za środowisko naturalne zostali obdarowani bidonami i workoplecakami.
zobacz zdjęcia

Warsztaty z geografii

Wzorem poprzednich lat uczniowie realizujący rozszerzony program nauczania z geografii w dniach 3-4 października 2022 r. wyjechali na Roztocze.
Uczestnikami warsztatów byli uczniowie klasy 4bt i przedstawiciele klasy 4at pod opieką pań: Jolanty Bojanowskiej-Kunachowicz, Magdaleny Bliźniewskiej i Renaty Hrycaj.
Pierwszego dnia bazą do lekcji w plenerze była Stacja Naukowa UMCS w Guciowie, a prowadzącym zajęcia pan mgr Krzysztof Stępniewski - pracownik Instytutu Nauk o Ziemi i Środowisku UMCS. Tematem przewodnim zajęć były metody badań plenerowych w geografii oraz środowisko przyrodnicze Roztocza Środkowego.
Pomimo bardzo niesprzyjającej aury udało się dokonać pomiarów doliny Wieprza, zanalizować odkrywkę glebową, poznać tajemnice kurhanu w Guciowie oraz piękno Stawów Echo i Góry Bukowej w Zwierzyńcu.
Zmoknięci i zmarznięci, ale w doskonałych humorach, udaliśmy się na kwaterę do Suśca.
Drugiego dnia wycieczki podziwialiśmy piękno szumów nad Tanwią, odwiedziliśmy Obóz Zagłady w Bełżcu oraz perłę renesansu – miasto Zamość.
Młodzież wróciła z wycieczki bardzo zadowolona, a opiekunowie dumni z postawy i wzorowego zachowania uczestników.
Na koniec kilka wypowiedzi uczniów na pytanie co podobało się najbardziej:
- „ Zajęcia przeprowadzone merytorycznie, przystępnym językiem i w przyjemnej atmosferze. Wrażenie zrobiła wartość urządzenia do badania dna rzeki i możliwość przeprowadzenia tego badania przez uczniów ”
- „ Wiele ciekawostek nie tylko z dziedziny geografii, ale też historii Roztocza”
- „Przyjemność uczestniczenia w badaniach doprowadziła do poszerzenia horyzontów młodzieży, która po zakończeniu zajęć omawiała wykonane zadania przez długi czas.”
Jolanta Bojanowska-Kunachowicz - nauczyciel geografii
zobacz zdjęcia

Bajeczny Sandomierz

7 października 2022 r. uczniowie klas pierwszych XIV LO: 1 al i 1bl, wraz z wychowawcami Panem Mateuszem Wieczorkiem i Panią Anitą Dymarą-Litman oraz nauczycielamiPanią Lilianą Tomaszewską, Panią Małgorzatą Gromską i Panem Joachimem Smagą, uczestniczyli  w wycieczce edukacyjnej, której trasa wiodła przez urokliwe zakątki Sandomierza. Podopieczni mieli okazję poznać dynamiczną, inspirującą historię miasta, wędrować urokliwymi uliczkami i zjawiskowymi (bajecznie zalesionymi) wąwozami, „rozsianymi” po regionie. Mogli również „zasmakować” filmowych uroków scenografii serialu pt. „Ojciec Mateusz”. Wśród atrakcji znalazły się także: „Ucho igielne”, Podziemia Miejskie, Brama Opatowska, Kościół świętego Jakuba, Ratuszowa Wieża.  Pogoda – „rozpieszczała”. Dobre humory - nie odpuszczały. To był dzień bogaty w cenne doświadczenia. Mądrze i kreatywnie wykorzystany czas, stał się też wyjątkową szansą na wspólne rozmowy, na budowanie więzi, poznawanie siebie w nowych (pozaszkolnych) okolicznościach. Jest co wspominać…
Opracowanie: Mateusz Wieczorek
zobacz zdjęcia fotografie: Joachim Smaga i Mateusz Wieczorek

Sztuka słowa z reportażem literackim w tle

12 października 2022 r. uczniowie klasy 1 al, w ramach swojej specjalności medialnej, uczestniczyli (wspólnie z wychowawcą, Panem Mateuszem Wieczorkiem) w warsztatach reporterskich: „Master Class”. Wydarzenie było częścią palety imprez dziennikarskich, ściśle związanych z VII Festiwalem Reportażu – organizowanym przez Polskie Radio Lublin S. A. oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Radia Lublin. Wychowankowie mieli okazję wysłuchać wykładu Pani Marty Grzywacz (prezenterki, dziennikarki radiowej i telewizyjnej, nie tylko autorki książek i publikacji prasowych, ale także lektorki audiobooków). Prowadząca szkolenie zachęciła także uczestników spotkania do spontanicznego stworzenia reportaży literackich – co spotkało się z wielkim entuzjazmem zgromadzonych. Efekty działania zaskoczyły wszystkich. Kreatywność, pomysłowość i otwartość na inspirujące, dynamiczne ćwiczenia literackie, stały się pretekstem do refleksji nad sztuką słowa, prawdą przekazu medialnego, rzetelnością informacji, byciem autentycznym, byciem sobą. Twórcze uczestniczenie w warsztatach pozwoliło uczniom na zdobycie solidnych „narzędzi” językowych w celu tworzenia takiej (niezwykle dzisiaj popularnej) formy wypowiedzi. Dało również szansę doświadczenia tego, czym jest kultura słowa, etykieta, netykieta oraz mądre, fascynujące, dojrzałe, inspirujące komunikowanie się ze światem, choćby właśnie za sprawą reportażu literackiego.
Opracowanie: Mateusz Wieczorek
zobacz zdjęcia Fotografie: Mateusz Wieczorek

Sztuka dziennikarska, filmowa wobec codzienności i bycia autentycznym, bycia sobą

10 listopada 2022 roku uczniowie klasy 3bl i 1al - pod opieką nauczycieli języka polskiego (Pana Arkadiusza Kucińskiego i Pana Mateusza Wieczorka) - uczestniczyli w XXI Młodzieżowych Warsztatach Dziennikarskich w Radiu Lublin S. A. Wychowankowie mieli okazję skonfrontować własne wizje bycia dziennikarzem z codziennym zmaganiem się z tą materią. Podopieczni bardzo chętnie zabierali głos w dyskusjach, aktywnie uczestnicząc w panelach specjalizacyjnych (których gośćmi były: Pani Justyna Suchecka - polska dziennikarka, specjalizująca się w tematyce edukacyjnej, instruktorka tańca i pisarka oraz Pani Grażyna Torbicka - polska dziennikarka, prezenterka telewizyjna, konferansjerka, osobowość telewizyjna, a także członkini FIPRESCI - Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych, pełniąca również funkcję dyrektora artystycznego Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym). Poruszane zagadnienia dotyczyły między innymi siły przekazu, celowości, ponadczasowości, atrakcyjności prasy (tradycyjnej iinternetowej) oraz filmu (dokumentalnego i fabularnego). Gruntownie przedyskutowane, przeanalizowane zostały aspekty wolności słowa, odpowiedzialności za słowo, bycia sobą – w konsumpcyjnej, komercyjnej, biznesowej rzeczywistości. Zaproszeni goście dokładnie (z dbałością o merytoryczność przekazu) opowiedzieli o fascynujących, inspirujących płaszczyznach działalności dziennikarskiej. Sugestywnie zostały też zilustrowane aspekty życia dziennikarza, które mogą wydawać się męczące, niekiedy także frustrujące i żmudne, a nawet - obciążające intelektualnie. Jednak finalnie (co zostało znakomicie ujęte w podsumowaniu dyskusji), to właśnie trudy codzienności i ambitne realizowanie marzenia bycia dziennikarzem, wzmocniły warsztat pracy zaproszonych gości, potencjał ich rzetelności, prawdy, hartując oraz ucząc pokory, szlachetnej otwartości na drugiego człowieka, na wyzwolenie w sobie zaciekawienia i przejęcia się światem.
Opracowanie: Mateusz Wieczorek
zobacz zdjęcia: Mateusz Wieczorek

Narodowe Święto Niepodległości

11.11.1918 roku jest ważną datą w historii Polski. Wtedy, po 123 latach niewoli, Polacy doczekali się upragnionej wolności. W związku z tym 11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. W naszej szkole uroczystości upamiętniające to święto odbyły się 10 listopada. 
Spotkanie rozpoczęło wprowadzenie Sztandaru Szkoły i odśpiewanie hymnu narodowego. Następnie Pani Dyrektor Marzenna Modrzewska-Michalczyk powitała zebranych i w krótkim wystąpieniu podkreśliła rangę obchodzonego święta.
Całości dopełniła pieśń "Legiony" wykonana przez chór męski uczniów naszej szkoły przygotowany przez pana Bartłomieja Proca - nauczyciela historii.
Tego samego dnia, już tradycyjnie, o godzinie 11.11 we wszystkich salach lekcyjnych młodzież odśpiewała Hymn Polski, co było bardzo poruszającym i podnoisłym wydarzeniem.

powiekszeniepowiekszenie

Wycieczka dydaktyczna - Międzynarodowe Targi Turystyczne

W dniach 24-25.11.2022r uczniowie trzech klas turystycznych: 2 ct, 3 dt, 4 etp uczestniczyli w 2 dniowej wycieczce dydaktycznej, której głównym celem były Międzynarodowe Targi Turystyczne - jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń branży turystycznej w Europie. W ciągu trzech dni, czołowe firmy z Polski i zagranicy zaprezentowały szeroką ofertę produktów i usług. Udział w targach jest wyjątkową okazją do zapoznania się z najnowszymi trendami na rynku turystycznym. 
Ponadto wycieczka była doskonałą okazją do zwiedzenia Warszawy i Parku Czartoryskich w Puławach gdzie przewodnikami byli uczniowie klasy 4 etp (w tej funkcji odnaleźli się bardzo dobrze).
Znalazł się również czas, aby zwiedzić Królewski Ogród Światła czyli jesienno-zimową wystawę plenerową, która rozświetla historyczne ogrody przy pałacu w Wilanowie. To doskonała propozycja na zimne i szare wieczory zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych – od 10 lat to jedna z największych atrakcji Warszawy.
tekst: Paweł Gozdek
zobacz zdjęcia: Paweł Gozdek

Wolontariat w ZSE Vetterów

5 grudnia to Międzynarodowy Dzień Wolontariusza - obchodzone corocznie święto wolontariuszy i organizacji, które zajmują się wolontariatem na całym świecie. Zostało ustanowione 17 grudnia 1985 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.
W naszej szkole, jak co roku, prowadzimy wiele akcji w ramach  Szkolnego Klubu Wolontariatu “Vetter”. Wymienimy niektóre z nich.
We  wrześniu i listopadzie zbieraliśmy dary rzeczowe, w tym odzież zimową, na rzecz Podopiecznych Ośrodka Wsparcia dla Osób Bezdomnych Bractwa Miłosierdzia im. św. Brata Alberta w Lublinie.
W październiku w wielu polskich miastach sadzone są żonkile. Ma to związek z obchodzonym 10 października Światowym Dniem Hospicjów i Opieki Paliatywnej. Uczniowie naszej szkoły 24 października 2022 roku wzięli udział w akcji sadzenia kwiatów w celu wsparcia  lokalnych hospicjów. Posadziliśmy również żonkile przed budynkiem szkoły.
W dniach 30 października - 1 listopada 2022 roku nauczyciele i uczniowie kwestowali na cmentarzu przy ul. Lipowej na rzecz odnowy zabytkowych nagrobków.
W grudniu 2022 roku młodzież naszej szkoły wykonała kartki z życzeniami świątecznymi i przekazała je, wraz ze słodkimi upominkami, odwiedzając podopiecznych Domu Pomocy Społecznej im. W. Michelisowej w Lublinie.
Przed Świętami Bożego Narodzenia zbieraliśmy środki na zakup artykułów spożywczych i środków czystości dla rodzin naszych uczniów, którzy są w trudnej sytuacji życiowej i materialnej. Przygotowaliśmy i przekazaliśmy 15 takich paczek.
W tym roku szkolnym znaleźliśmy też dom dla bezdomnego kociaka, zbieramy plastikowe nakrętki dla Natalki - podopiecznej Fundacji Siepomaga, a także braliśmy udział  w  Jubileuszowej Gali z okazji 30-lecia Bractwa Św. Brata Alberta.
Opracowała pani Renata Hrycaj, która jest koordynatorem działań i opiekunem szkolnego wolontariatu.

Akcja Krwiodawstwa w ZSE

9 grudnia  2022 roku w szkolnej auli odbyła się Akcja Krwiodawstwa. Chętnych do oddania krwi było wielu. Gotowość do podzielenia się krwią wyraziło około 60 uczniów. Wprawdzie nie wszyscy, którzy zgłosili się, mogli zostać krwiodawcami (głównie z powodów zdrowotnych), ale ważne jest to, że wielu ludziom leży na sercu zdrowie i życie innych. Ostatecznie lekarze zakwalifikowali 22 osoby do donacji. Każda z tych osób oddała po 450 ml krwi. Dzięki temu udało się pozyskać prawie 10 litrów  krwi. Za ten najpiękniejszy bezinteresowny dar - oddanie krwi, należą się dawcom serdeczne podziękowania. Może właśnie ich krew przywróci komuś zdrowie lub uratuje czyjeś życie.
W imieniu potrzebujących bardzo dziękujemy za odwagę naszym szkolnym bohaterom!
Akcja koordynowana przez panią Małgorzatę Gromską, prowadzona była we współpracy z Rejonowym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie.
zobacz zdjęcia

Święta w krajach romańskich

19 grudnia klasa 1et wraz z panią Anną Brudny wzięła udział w spotkaniu świątecznym  organizowanym przez Koło Naukowe Romanistów KUL. Studenci romanistyki „zabrali” uczniów pierwszej klasy na Kubę, Sycylię, do Quebecu, Rumunii, oraz do Portugalii, aby opowiedzieć im jak mieszkańcy tych miejsc spędzają czas świąt Bożego Narodzenia. Podczas spotkania uczniowie mogli również wziąć udział w konkursie,wysłuchać kolęd we wszystkich językach romańskich oraz posilić się poczęstunkiem. Przedstawione ciekawostki z pewnością poszerzyły ich wiedzę z zakresu turystyki. Opracowanie:  Anna Brudny
zobacz zdjęcia

Sukces w Ogólnopolskim konkursie „ La France sur mon T-shirt”

9 stycznia opublikowano wyniki IV edycji Ogólnopolskiego Konkursu „ La France sur mon T-shirt”, którego celem było wykonanie grafiki na koszulce promującej język francuski. Organizatorami konkursu byli III LO im. Unii Lubelskiej i SP 29 im. Adama Mickiewicza w Lublinie we współpracy ze Stowarzyszeniem Nauczycieli Języka Francuskiego w Polsce PROF-EUROPE. W kategorii szkół ponadpodstawowych uczennica Aleksandra Sulowska z klasy 2ct zajęła II miejsce, zaś Daria Tyshchuk z klasy 1et zajęła III miejsce. Gratulujemy naszym uczennicom talentów plastycznych i życzymy dalszych sukcesów!
Opiekunem merytorycznym nagrodzonych uczennic była Anna Brudny.
zobacz zdjęcia

Olimpiada Przedsiębiorczości

W dniu 2 marca 2023 w Krakowie odbyły się eliminacje okręgowe XVIII edycji Olimpiady Przedsiębiorczości. Wzięło w nich udział 250 osób z naszego okręgu w tym czworo uczniów naszej szkoły: Katarzyna Grzywaczewska, Marek Mroczek i Jakub Wojtaszko z klasy 4atp oraz Jakub Wójcik z klasy 4bt pod opieką Pana Adama Mazura. Do drugiego etapu eliminacji okręgowych zakwalifikowało się 50 uczniów, w tym Marek Mroczek. Gratulujemy naszym zawodnikom szerokiej wiedzy z przedsiębiorczości i życzymy powodzenia w kolejnej edycji Olimpiady Przedsiębiorczości w przyszłym roku.
zobacz zdjęcia

Zainteresowanych odsyłamy do strony olimpiady: https://www.olimpiada.edu.pl/strona/36/p/O_Olimpiadzie


© ZSE im. A i J. Vetterów w Lublinie - Elżbieta Pawłowska

zalecane: rozdzielczość 1024x768 lub wyższa; min. Internet Explorer v.6.0; kolor - 16 bit; zgodne z W3C
opracowanie informatyczne i graficzne serwisu: Elżbieta Pawłowska; ikonografia: zbiory ZSE im. A. i J. Vetterów w Lublinie
kopiowanie i nieautoryzowane wykorzystywanie programu, grafiki i zdjęć zawartych w serwisie - zabronione