Tadeusz Kącki
Wielki Przyjaciel Szkół Vetterów

28 kwietnia 2002 roku zmarł Tadeusz Kącki, wieloletni nauczyciel i dyrektor Szkół im. Augusta i Juliusza Vetterów w Lublinie, Honorowy Prezes Stowarzyszenia Wychowanków i Przyjaciół Szkół im. A. i J. Vetterów, Kurator Okręgu Szkolnego Lubelskiego.
Społeczność Vetterowska w głębokim żalu i z poczuciem niepowetowanej straty pożegnała swojego Przyjaciela na nabożeństwie żałobnym na cmentarzu przy ulicy Lipowej 30 kwietnia.

Dla tych, którzy nie znali Tadeusza Kąckiego przypomnijmy jego biografię:

Urodził się 11 kwietnia 1927 r. w Grabowie nad Pilicą. Ukończył w 1946 r. Liceum Handlowe im. A. i J. Vetterów w Lublinie, w 1949 Akademię Handlową w Poznaniu, w 1967 Wyższą Szkołę Ekonomiczną w Krakowie. W 1950 r. rozpoczął pracę w Państwowym Zakładzie Kształcenia Administracyjno-handlowego im. A. i J. Vetterów w Lublinie w charakterze nauczyciela księgowości, v-ce dyrektora, a od 1952 do 1969 roku dyrektora Technikum Finansowego, Technikum Ekonomicznego i Liceum Ekonomicznego w Lublinie (szkoły Vetterów). Późniejszy Kurator Okręgu Szkolnego Lubelskiego. Związany ze Szkołami Vetterów przez 55 lat.
Równoległą dziedziną zainteresowań Tadeusza Kąckiego jest malarstwo nieprofesjonalne. W latach 1987-1996 przedstawiał swoje obrazy na sześciu wystawach w Galerii Młodzieżowego Domu Kultury przy ZSE im. A. i J. Vetterów w Lublinie oraz dwukrotnie w Sanatorium ZNP w Nałęczowie - znanym lubelskim uzdrowisku.

Przez cały okres działalności pedagogicznej w Szkołach Vetterów gromadził dokumenty dotyczące historii Szkół. W jego dorobku znajdujemy samodzielne opracowania: "Przełomowych Lat Kronika Zespołu Szkół Ekonomicznych im. A. i J. Vetterów w Lublinie 1974-1992" [rok 1992] ; "Nauczyciele Szkół im. A. i J. Vetterów w Lublinie 1866-1996 Przeszli do historii Szkół Vetterów" [rok 1996] ; "Szkoły im. A. i J. Vetterów w Lublinie i Ich Uczniowie 1866-2000" [rok 2000].

Obok działalności pedagogicznej pełnił odpowiedzialne funkcje społeczne i oświatowe. Był Prezesem Stowarzyszenia Wychowanków Szkół im. A. i J. Vetterów w Lublinie w latach 1958-1963 oraz 1994-1997, potem Honorowym Prezesem Stowarzyszenia Wychowanków i Przyjaciół Szkół im. A. i J. Vetterów w Lublinie.

Zawsze znajdował czas, by odwiedzić swoją Szkołę. Do ostatnich dni żył Jej życiem. Na zawsze pozostanie we wdzięcznej pamięci Vetterowskiej Społeczności jako Osoba wyjątkowa.

Zygmunt Borowik, autor monografii "Z dziejów Szkół im. A. i J. Vetterów w Lublinie - 1866-1974" tak pisał o Tadeuszu Kąckim :
"Jego żywotność umysłowa, fantazja twórcza, łatwość identyfikacji z grupą, gorliwość w realizacji polityki oświatowej państwa, tworząca wysokie morale grona nauczycielskiego i młodzieży, dbałość o zwartość społeczności szkolnej, jego opiekuńczy stosunek wobec nauczycieli i młodzieży - wszystkie te cechy i postawy składały się na wybitną indywidualność dyrektora moderowaną wszakże przez głęboką samowiedzę refleksyjną, sprawiającą, że w obcowaniu z ludźmi był bardzo skromny i bezpośredni. Każdy jednak kto się z nim stykał, wyczuwał, że w dyrektorze Kąckim jest coś bojowego, jest pasja twórcza i głębokie poczucie społecznego obowiązku i odpowiedzialności moralnej za wychowanie młodego pokolenia. Taka bogata osobowość dyrektora musiała rzeźbić indywidualność szkoły i indywidualność nauczycieli: widać pracę rzeźbiarza - przewodniczącego Rady Pedagogicznej - w protokołach posiedzeń, gdzie często powtarza się motyw prestiżu szkoły, jej dobrej sławy, jej dobrej roboty dla środowiska i regionu gospodarczego, duma z osiągnięć wychowanków szkoły."


© ZSE im. A i J. Vetterów w Lublinie - Elżbieta Pawłowska

zalecane: rozdzielczość 1024x768 lub wyższa; min. Internet Explorer v.6.0; kolor - 16 bit; zgodne z W3C
opracowanie informatyczne i graficzne serwisu: Elżbieta Pawłowska; ikonografia: zbiory ZSE im. A. i J. Vetterów w Lublinie
kopiowanie i nieautoryzowane wykorzystywanie programu, grafiki i zdjęć zawartych w serwisie - zabronione