Współpraca zagraniczna
Zespołu Szkół Ekonomicznych
im. A. i J. Vetterów w Lublinie


Współpraca ze szkołą IES Son Rullan na Majorce
realizacji projektu Erasmus +
« Connaissons – nous et notre potentiel touristique » "Poznajmy się i nasz potencjał turystyczny"

Zespół Szkół Ekonomicznych im. A. i J. Vetterów w Lublinie, we współpracy ze szkołą IES Son Rullan na Majorce, przystąpił do realizacji projektu Erasmus + « Connaissons – nous et notre potentiel touristique » - "Poznajmy się i nasz potencjał turystyczny" wdrażanego w ramach Erasmus + Partnerstwo strategiczne – współpraca szkół KA 229.

Realizacja projektu przewidziana została na lata 2018 – 2020.


W ciągu dwóch lat zaplanowano wymianę 30 uczniów i 10 nauczycieli.

Celem projektu jest rozwijanie kompetencji zawodowych uczestników, zwrócenie uwagi na znaczenie turystyki zrównoważonej, wpływ branży turystycznej na środowisko oraz konieczność ochrony dziedzictwa kulturowego.

Rok 2018 został ogłoszony przez Komisję Europejską „Rokiem Dziedzictwa Kulturowego”, dlatego też w ramach projektu odbędzie się konferencja w ZSE im. A.i J. Vetterów dotycząca znaczenia turystyki zrównoważonej. Biorący w niej udział uczniowie dowiedzą się jakie są atrakcje Regionu Lubelskiego i Majorki.

W trakcie wzajemnych wizyt młodzież z Hiszpanii będzie miała okazję zwiedzić najciekawsze miejsca Regionu Lubelskiego, a ich polscy rówieśnicy poznają Majorkę. Wymiana młodzieży pomiędzy szkołami umożliwi poznanie odmiennych kultur obu krajów, przełamywanie barier i stereotypów, rozwijanie ciekawości świata. Uczniowie polscy i hiszpańscy poszerzą wiedzę z zakresu geografii i turystyki. Nauczą się także promować kulturę swojego kraju. Dzięki wymianie między szkołami młodzież nawiąże nowe kontakty, które mają szanse być kontynuowane w przyszłości.
W trakcie projektu uczestnicy z Polski i Hiszpanii będą rozwijać umiejętności językowe konieczne do nawiązania współpracy z partnerami z Hiszpanii. Zgodnie z realizowanymi założeniami uczniowie mogą komunikować się między sobą po francusku i angielsku. W obu tych językach mają też pisać maile, czytać powstałą dokumentację oraz poszerzać słownictwo z zakresu turystyki. Podczas realizacji projektu uczestnicy poznają nowe technologie multimedialne, które będą wykorzystywali w przyszłej pracy zawodowej. Zaplanowana też została współpraca z biurami turystycznymi. Zatrudnieni w nich specjaliści pomogą uczniom przygotować mini-przewodniki opracowane w 4 językach ( francuski, angielski, hiszpański i polski) zachęcające do zwiedzania Regionu Lubelskiego i Majorki . Poza tym odbędzie się debata na temat konieczności ochrony dziedzictwa kulturowego oraz rangi turystyki zrównoważonej . Projekt przewiduje również opracowanie przez uczniów szlaku turystycznego „ Śladami Szopena w Polsce i na Majorce”, a także odwiedzenie przez nich miejsc związanych z tym słynnym kompozytorem.
Dzięki współpracy międzynarodowej młodzież nauczy się współpracy w kontaktach zawodowych i towarzyskich mimo istniejących różnic kulturowych.
Uczestnicy projektu będą mogli wykorzystać te umiejętności w przyszłej pracy zawodowej.
Nabyte umiejętności pozwolą na aktywne poszukiwanie pracy nie tylko na rynku polskim czy hiszpańskim ale także europejskim. 

Krótkoterminowe wymiany pracowników ( short-term joint Staff training events)

W terminie 25-29.11. 2018 r odbyła się krótkoterminowa wizyta 3 nauczycieli ZSE w szkole IES Son Rullan na Majorce ( short-term joint Staff training events). Nauczyciele zapoznali się z bazą dydaktyczną szkoły. Uczestniczyli w lekcji języka francuskiego, na której mogli obserwować uczniów zakwalifikowanych do projektu.

Celem pobytu na Majorce było przygotowanie się do realizacji projektu, omówienie oczekiwanych rezultatów. Nauczyciele dowiedzieli się, jakie są możliwości założenia strony internetowej projektu.
W trakcie spotkania na Majorce rozstrzygnięto konkurs logo. Umieszczono prace wszystkich uczniów biorących udział w konkursie, zaznaczono pracę, która została wyróżniona oraz tą, która wygrała w konkursie.
Następnie omówiono bardzo dokładnie przygotowanie mini – przewodników oraz program pobytu uczniów w obu krajach. Nie zabrakło również długich dyskusji dotyczących współpracy z instytucjami na poziomie lokalnym.
Przygotowano karty indywidualne uczestników, w których uczniowie pisali o swoich zainteresowaniach, w jaki sposób lubią spędzać wolny czas, co pozwoli na lepsze poznanie uczestników obu szkół.

powiekszeniepowiekszeniepowiekszenie
 

Krótkoterminowa wymiana grup uczniów (short -term exchanges of groups of pupils)

Wizyta uczniów ze szkoły IES Son Rullan z Majorki w Zespole Szkół Ekonomicznych im. A. i J. Vetterów w Lublinie w terminie 7-14.02.2019

Przystępując do  projektu Erasmus +  « Connaissons – nous et notre potentiel touristique ».. -  (Poznajmy się i nasz potencjał turystyczny) wdrażanego w ramach Erasmus + Partnerstwo strategiczne – współpraca szkół KA 229 przyjęliśmy do realizacji trzy wiodące cele. Znalazły się wśród nich: zwrócenie uwagi na znaczenie turystyki zrównoważonej, wpływ branży turystycznej  na środowisko oraz konieczność ochrony dziedzictwa kulturowego oraz integracja środowisk uczniowskich obu krajów.
Pani Dyrektor Marzenna Modrzewską – Michalczyk przywitała grupę ze szkoły IES Son Rullan, zapoznała gości z historią i dniem dzisiejszym Szkół Vetterów,podała informację o istniejących kierunkach nauczania, odniosła się także do współpracy międzynarodowej, mającej w ZSE długoletnie tradycje. Następnie uczestnicy projektu wysłuchali koncertu współczesnych piosenek w języku angielskim w wykonaniu naszych uczennic.
Zaś po części artystycznej przygotowanej na powitanie rówieśników z Majorki przystąpiono do realizacji zadań projektowych.
Na początek uczniowie pod kierunkiem  nauczycielki wiedzy o kulturze przygotowali prezentację multimedialną w języku angielskim i francuskim o Fryderyku Chopinie, konkurs wiedzy o tym sławnym kompozytorze. Następnie  zaprezentowana została  mapa Europy, na której uczestnicy projektu zaznaczali miejscowości związane z  Fryderykiem Chopinem.  Na koniec uczniowie obu szkół przystąpili do wykonania  prac plastycznych zawierających skojarzenia związane z osobą kompozytora.
Następnie zwiedziliśmy  najbardziej atrakcyjne miejsca regionu z unikatową Kaplicą Trójcy Świętej na czele,  Zamkiem Lubelskim, Starym Miastem oraz Muzeum Martyrologii na Majdanku.
Kolejnym punktem programu było przygotowanie mini-konferencji dotyczącej turystyki zrównoważonej, nad przebiegiem której czuwał specjalista z Biura Podróży Dartur. Biorący w niej udział uczniowie klas turystycznych wykonali prezentację multimedialną w języku polskim, angielskim i francuskim. .
Na lekcjach uczniowie omówili z nauczycielami przedmiotów zawodowych  w jaki sposób przygotować się do przeprowadzenia konferencji : jak przygotować program konferencji, jaki wybrać układ sali, jak zredagować zaproszenie . W trakcie pobytu gości zagranicznych uczniowie mieli okazję  wykonać zadanie praktyczne przygotowując mini – konferencję pt. „Turystyka zrównoważona”.
Spotkanie ze specjalistą dało okazję młodzieży do zapoznania się z pracą biura podróży.
Uczestnicy obu szkół spróbowali własnych sił wcielając się w rolę pracownika Informacji Turystycznej oraz Biura Podróży. Przygotowali pod opieką specjalistów filmy pt. „Obsługa klienta w Informacji Turystycznej” oraz „ Obsługa turysty w biurze podróży”, do których dołączyli dialogi w języku polskim, hiszpańskim, angielskim i francuskim. Oprócz tego pracownicy Informacji Turystycznej odegrali modelową scenkę obsługi klienta. Ten materiał zostanie wykorzystany zarówno na lekcjach przedmiotów zawodowych jak i języków obcych.
Kolejnym punktem programu  była wycieczka do Zamościa, miasta zwanego „perłą renesansu”, którego starówka wpisana została na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. 
Następnie grupa udała się do pensjonatu Sosnowe Zacisze w Suścu. W ramach miejscowych atrakcji uczniowie obu szkół wzięli udział w kuligu szlakiem Szumów na rzece Tanwi, a później miło spędzili miło czas przy ognisku przygotowując kiełbaski  oraz degustując inne potrawy.
Następnie uczniowie uczestniczyli w  warsztatach kulinarnych.  Goście mieli okazję zapoznać się z tradycyjną kuchnią naszego regionu.
Pod czujnym okiem mistrzów w zawodzie kucharza uczniowie obu szkół przygotowali nasze regionalne potrawy: cebularza lubelskiego CHOG, kaszotto. Na koniec nastąpiła degustacja własnoręcznie przyrządzonych specjałów, zwieńczona poczęstunkiem dań regionalnych. Wspólna praca okazała się wspaniałą wymianą doświadczeń kulinarnych oraz świetnym ćwiczeniem zarówno pod względem praktycznym jak i językowym..
Największą niespodziankę przygotował pensjonat Sosnowe Zacisze. Goszczący nas pensjonat przygotował zaproszenie na koncert zespołu ludowego „Kwiaty Roztocza”. Bardzo melodyjne piosenki zachęciły młodzież do wspólnego śpiewania.
Pobyt grupy hiszpańskiej w Polsce dobiegł końca, w naszym odczuciu zbyt szybko. Teraz przygotowujemy się na rewizytę w terminie 12-19.05.2019 na Majorce.
Podsumowując pobyt grupy hiszpańskiej, trzeba podkreślić fakt, że młodzież naszej szkoły sprawdziła się nie tylko w zadaniach projektowych, ale także w relacjach koleżeńskich. Rodziny, w których przebywali uczniowie z Majorki, serdecznie ich przyjęły  potwierdzając tym samym fakt, że znani jesteśmy z gościnności. Uczestnicy projektu z Polski nauczyli się współpracy z Hiszpanami pokonując istniejące różnice kulturowe zarówno w kontaktach zawodowych jak i towarzyskich.

powiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszenie
powiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszenie
powiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszenie
powiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszenie
powiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszenie
powiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszenie

 

Krótkoterminowa wymiana grup uczniów (short -term exchanges of groups of pupils)

Wizyta uczniów z Zespołu Szkół Ekonomicznych A. i J. Vetterów w IES Son Rullan na Majorce w terminie 12.05-19.05. 2019

W ramach projektu Erasmus + „Connaissons-nous et notre potentiel touristique” we współpracy ze szkoła IES Son Rullan z Majorki grupa polskich uczniów przebywała kilka dni na Majorce. Grupę przywitały pani dyrektor szkoły, koordynatorzy projektu. Po serdecznym powitaniu uczniowie i nauczyciele zostali zaproszeni na poczęstunek do uroczej kawiarni pochodzącej z początków XVIII wieku, gdzie, delektując się regionalnymi delikatesami, mogli porozmawiać i miło spędzić czas.
Kolejnym punktem programu była wizyta w Ratuszu Ajuntament de Palma pochodzącego z XVI w. Grupa została przyjęta przez miejskiego radcę ds. edukacji i sportu. Uczniowie mieli okazję zwiedzić Ratusz i poznać historię związaną z osobami zasłużonymi dla wyspy. W ramach podziękowania za serdeczne przyjęcie grupa polska wręczyła pracę plastyczną wykonana przez uczennicę naszej szkoły przedstawiającą Bramę Krakowską w Lublinie.
Następnie uczestnicy projektu zwiedzili Stare Miasto wraz z jednym z najbardziej znanych gotyckich zabytków Majorki – Katedrą La Seu, której budowę rozpoczęto w 1230 roku. W katedrze uczniowie mogli zobaczyć m.in. żelazny baldachim z podwieszonymi latarenkami mający symbolizować koronę cierniową, zaprojektowany przez słynnego katalońskiego architekta Antoniego Gaudi oraz jedną z największych rozet na świecie, która zdobi główną nawę katedry.
Program pobytu obejmował nie tylko zwiedzanie zabytków Majorki, ale również zapierające dech w piersiach widoki w Górach Sierra de Tramuntana, wędrując szlakiem Suchego Kamienia. Uczniowie mogli zobaczyć schody (tarasy) zbudowane na zboczach górskich, które zatrzymując wodę, sprzyjały uprawie tych ziem. Podczas spaceru można było zobaczyć również pozostałości po budowlach, gdzie niegdyś mieszkali Eremici. Niewątpliwie bardzo ważnym, a zarazem wzruszającym punktem zwiedzania Majorki, była wizyta w klasztorze Kartuzów w Valldemosa, w której przebywał Fryderyk Chopin z George Sand zimą 1838 roku. W udostępnionych pomieszczeniach muzealnych uczniowie zobaczyli oryginalne pianino, sprowadzone z Paryża przez Fryderyka Chopina oraz liczne rękopisy, listy oraz portrety pary.
Żywym zainteresowaniem grupy polskiej cieszyła się wizyta w Międzynarodowej Szkole Hotelarstwa. Uczniowie poznali funkcjonowanie systemu edukacji zawodowej na kierunku hotelarstwo i turystyka na Majorce. Następnie uczestnicy projektu  skosztowali regionalne potrawy przygotowane przez uczniów, a także podziwiali pokaz sztuki kelnerskiej w wykonaniu ich kolegów z kierunku hotelarskiego.
Kolejnym punktem programu były zakupy na tradycyjnym targu w miejscowości Sineu. Uczestnicy projektu poznali również historię Ratusza tego miasta. Po wizycie w Sineu grupa udała się do prowadzonego od trzech pokoleń gospodarstwa agroturystycznego, gdzie została serdecznie przyjęta przez jego właściciela sokiem wyciśniętym z pomarańczy. Następnie zwiedzano pokoje i apartamenty, recepcję, basen oraz piękny ogród.
W szkolnej stołówce uczniowie mieli okazję nauczyć się przyrządzania tradycyjnych potraw z  Majorki, takich jak: „Greixonera de brossat”, „Crespells”, „Panades”, „Cocarrois”, „Coca de trempo”. Na koniec nastąpiła degustacja własnoręcznie przyrządzonych specjałów regionalnych. Wspólna praca okazała się wspaniałą wymianą doświadczeń kulinarnych oraz świetnym ćwiczeniem zarówno pod względem praktycznym jak i językowym.
W Palmie grupa zwiedziła także Aquarium, w którym można było zobaczyć różnorodne gatunki ryb oraz dowiedzieć się wielu ciekawostek na ich temat. Ostatnim punktem programu była wycieczka pociągiem zabytkową linią kolejową łączącą stolicę Majorki z Sóller, malowniczo położonym miastem na zachodnim wybrzeżu wyspy. Z Sóller grupa udała się zabytkowym drewnianym tramwajem do miejscowości Port de Sóller, przejeżdżając przez gaje pomarańczowe. Tam uczniowie mogli spacerować promenadą ciągnącą się wzdłuż plaży i portu, na którym znajdowały się przepiękne żaglówki.
Każdy dzień pobytu uczniów kończył się ich pracą nad mini przewodnikami, gdzie opisywali zabytki i miejsca, które zobaczyli i zwiedzili. Pobyt na Majorce udowodnił, że uczniowie z naszej szkoły mimo różnic językowych i kulturowych potrafili odnaleźć się w nowej sytuacji. Chętnie współpracowali z hiszpańskimi kolegami, wykazali się dużą odpowiedzialnością i dojrzałością, pokonując istniejące różnice kulturowe, zarówno w kontaktach zawodowych, jak i towarzyskich.

powiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszenie
powiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszenie
powiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszenie
powiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszenie
powiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszenie


Krótkoterminowe wymiany pracowników (short-term joint Staff training events)

W terminie 13-16.06. 2019 r odbyła się krótkoterminowa wizyta 3 nauczycieli ZSE ze szkoły IES Son Rullan na Majorce ( short-term joint Staff training events) w ZSE im. A. i J. Vetterów w Lublinie.
Nauczyciele zapoznali się z bazą dydaktyczną szkoły oraz z materiałami upowszechniającymi projekt. 
Celem pobytu w Lublinie było przygotowanie się do wdrażania  produktów projektu tj. realizacja filmów w biurze turystycznym, Informacji turystycznej, opracowanie mini-przewodników. W tym celu na spotkanie zostali zaproszeni : pracownik biura podróży Dartur, Informacji Turystycznej oraz radca prawdy specjalizujący się w prawie autorskim.
Nauczyciele dowiedzieli się jakie są wymogi prawne zgodne z prawem unijnym dotyczące realizacji filmów a także przygotowania umów dotyczących praw autorskich.
Po wnikliwej analizie przygotowanych produktów nastąpiła wymiana doświadczeń, którą chętnie podzielili się pracownicy branży turystycznej z uczestnikami projektu.  Omówiono bardzo dokładnie przygotowanie mini – przewodników oraz program pobytu uczniów w obu krajach. Nie zabrakło również długich dyskusji dotyczących współpracy z instytucjami na poziomie lokalnym.
Następnie nauczyciele obu krajów  przeprowadzili analizę dotycząca  ewaluacji pierwszego roku projektu.
Przygotowano karty indywidualne uczestników, w których uczniowie pisali o swoich spostrzeżeniach dotyczących realizacji projektu, co zostanie uwzględnione w drugim roku projektowym.
Kolejnym etapem wizyty nauczycieli z Majorki było pokazanie potencjału turystycznego regionu w celu przygotowania programu pobytu w kolejnym roku projektowym.
Nasi goście mieli okazję uczestniczyć w koncercie muzyki klasycznej w filharmonii lubelskiej, zaś w ramach dalszych prac projektowych spędzili kolejny dzień przebywając w Kazimierzu Dolnym. Pobyt w tym atrakcyjnym ośrodku turystycznym naszego regionu zostanie ujęty w przygotowywanych w ramach projektu mini przewodnikach.
Ostatnim punktem pobytu nauczycieli z Majorki było zwiedzanie Warszawy w dniu ich powrotu.
W przyszłym roku projektowym wspólnie zwiedzać będziemy stolicę kraju pod kątem śladów Fryderyka Chopina w Polsce.

powiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszenie

 

Krótkoterminowa wymiana grup uczniów (short -term exchanges of groups of pupils)

Wizyta uczniów ze szkoły IES Son Rullan z Majorki w Zespole Szkół Ekonomicznych im. A. i J. Vetterów w Lublinie w terminie 10-14.02.2020

Program pobytu grupy 15. uczniów i 3. nauczycieli z Palma de Mallorca oraz goszczących ich przedstawicieli  ZSE im. A. i J. Vetterów rozpoczął się od zwiedzania Warszawy.
Wizytówką stolicy jest Stare Miasto wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Podążając Traktem Królewskim uczniowie  podziwiali Zamek Królewski, Pałac Prezydencki, Kościół św. Krzyża, gdzie znajduje się serce Fryderyka Szopena. Postać tego wybitnego kompozytora jest ważnym elementem programu realizowanego w ramach projektu. Dlatego jego uczestnicy mieli okazję wysłuchać koncertu muzyki Fryderyka Szopena w Chopin Point, miejscu gdzie  niegdyś grywał ten słynny kompozytor. Koncert miał charakter edukacyjny. Przed wykonaniem każdego z utworów pianistka opowiadała młodzieży o jego genezie, wprowadzając słuchaczy w klimat muzycznej epoki Fryderyka Szopena.
Po koncercie pełnym artystycznych wrażeń, młodzież obu szkół kontynuowała zwiedzanie Warszawy.
Uczestnicy projektu oddali hołd przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Następnie trasą wiodącą  Alejami Ujazdowskimi i Nowym Światem dotarli do Łazienek Królewskich oraz do tarenów dawnego getta, miejsc tak tragicznie związanych ze społecznością żydowską.
Potencjał turystyczny Warszawy oczarował grupę polsko – hiszpańską, która zadeklarowała chęć zwiedzenia w przyszłości  pięknej stolicy Polski.
Kolejnym punktem programu pobytu była wizyta w Lublinie, gdzie rolę gospodarza pełniła Dyrektor ZSE Pani Marzenna Modrzewska Michalczyk. W trakcie serdecznego powitania w interesujący sposób opowiadała o historii i dniu dzisiejszym Szkół Vetterów.
Następnie uczestnicy projektu  poznali atrakcje architektoniczne  miasta : starówkę , Zamek Lubelski z unikatową Kaplicą Trójcy Świętej oraz Archikatedrę. Tym razem zwiedzanie Lublina było połączone z grą terenową, którą przygotowali uczniowie kierunku Technik Obsługi Turystycznej. Nauka połączona z zabawą była świetną okazją do współpracy młodzieży z obu krajów.
W trakcie pobytu gości z Majorki uczniowie mieli okazję spróbować własnych sił, wcielając się w rolę pracownika Informacji Turystycznej oraz Biura Podróży. Pod opieką specjalistów przygotowali filmy pt. „Obsługa klienta w Informacji Turystycznej” oraz „ Obsługa turysty w biurze podróży”, do których dołączyli dialogi w języku polskim, hiszpańskim, angielskim i francuskim. Oprócz tego pracownicy Informacji Turystycznej odegrali modelową scenkę obsługi klienta. Ten materiał zostanie wykorzystany zarówno na lekcjach przedmiotów zawodowych jak i języków obcych.
Kolejny dzień był poświęcony na zwiedzanie  Państwowego Muzeum na Majdanku. W programie pobytu nie mogło zabraknąć tego miejsca, które ma ważną choć tragiczną rolę w historii. Naszym moralnym obowiązkiem jest to, by młode pokolenie zachowało o nim pamięć głęboko w sercu. Nie dziwi więc, że wizyta na Majdanku była bardzo emocjonalna.
Kolejnym punktem programu były warsztaty kulinarne w restauracji Koncertowa. Ich tematem było zapoznanie się z  kuchnią dworską epoki Fryderyka Szopena.
Pod czujnym okiem mistrzów w zawodzie kucharza uczniowie obu szkół przygotowali następujące potrawy: ciasteczka lawendowe, naleśniki dworskie oraz dworskie pierogi pieczone krucho drożdżowe. Na koniec nastąpiła degustacja własnoręcznie przyrządzonych specjałów. Wspólna praca okazała się wspaniałą wymianą doświadczeń kulinarnych oraz świetnym ćwiczeniem zarówno pod względem praktycznym jak i językowym.
Po zapoznaniu się z potencjałem turystycznym Lublina uczestnicy projektu udali się na wycieczkę do Zamościa zwanego „perłą renesansu”, którego starówka wpisana została na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.  Po zwiedzeniu głównych zabytków tego pięknego miasta kolejnym punktem pobytu było spotkanie integracyjne w zagrodzie Roztocze w Obszy, znanej na Lubelszczyźnie z kuchni regionalnej. Uczestnicy mogli także podziwiać koniki polskie, zwierzęta emblematyczne dla roztoczańskiej przyrody. Po plenerowych atrakcjach uczniowie spacerem udali się do pensjonatu, gdzie czekały ich inne rozrywki sprzyjające wzajemnej integracji.
Młodzież obu krajów bardzo się zaprzyjaźniła. W przyjacielskiej atmosferze pobyt grupy hiszpańskiej szybko dobiegł końca.
Uczniowie ZSE przygotowali niespodziankę dla swoich kolegów z Majorki. Szkoła IES Son Rullan otrzymała grę planszową ”Visitez Palma de Mallorca et Lublin”,  zaprojektowaną przez ucznia z kierunku technik Informatyk.
Pytania do gry wraz z odpowiedziami w 4 językach : języku hiszpańskim, polskim, francuskim i angielskim przygotowali uczniowie z kierunku Technik Obsługi Turystycznej.
Po rozdaniu certyfikatów i przeprowadzeniu ewaluacji okazało się, że uczestnicy projektu nauczyli  się współpracy w kontaktach zawodowych i towarzyskich, mimo istniejących różnic kulturowych.
Uczniowie obu szkół  będą mogli wykorzystać te umiejętności w przyszłej pracy zawodowej.
Nabyte umiejętności pozwolą na aktywne poszukiwanie pracy nie tylko na rynku polskim czy hiszpańskim, ale także europejskim.
ZOBACZ ZDJĘCIA https://drive.google.com/drive/folders/1KaC2UM02UYn7OlaIQd6BVxJIMGmoyvU9?usp=sharing

 


REKRUTACJA DO PROJEKTU

Rekrutacja do projektu realizowanego z IES Son Rullan na Majorce pt. „Poznajmy się i nasz potencjał turystyczny” ( „Connaissons -nous et notre potentiel touristique”), wdrażanego w ramach Erasmus + Partnerstwo strategiczne – współpraca szkół KA 229 odbyła się się 18 października 2018 roku
o godz. 15.00 w sali 207.

Projekt adresowany jest do uczniów I, II i III klas Technikum Ekonomicznego oraz I i II klas XVI Liceum Ogólnokształcącego w ZSE im. A. i J. Vetterów w Lublinie.

Uczniowie przystępujący do rekrutacji oceniani są według następujących kryteriów :

  1. Znajomość języka angielskiego, francuskiego i hiszpańskiego.
  2. Wzorowe zachowanie.
  3. Umiejętność współpracy w grupie, łatwość nawiązywania kontaktów.
  4. Zgoda rodziców na przyjęcie ucznia/uczennicy z Norwegii w domu.

Informacje o rekrutacji oraz jej wynikach są na bieżąco przekazywane wychowawcom i rodzicom na zebraniach.

 

© ZSE im. A i J. Vetterów w Lublinie - Elżbieta Pawłowska

zalecane: rozdzielczość 1024x768 lub wyższa; min. Internet Explorer v.6.0; kolor - 16 bit; zgodne z W3C
opracowanie informatyczne i graficzne serwisu: Elżbieta Pawłowska; ikonografia: zbiory ZSE im. A. i J. Vetterów w Lublinie
kopiowanie i nieautoryzowane wykorzystywanie programu, grafiki i zdjęć zawartych w serwisie - zabronione