Współpraca zagraniczna
Zespołu Szkół Ekonomicznych
im. A. i J. Vetterów w Lublinie



COMENIUS - W mniejszości lecz równi „Fewer but Equal”

W roku szkolnym 2012/2013 nasza Szkoła rozpoczęła realizację kolejnego projekt Comenius.

Szkoły uczestniczące w projekcie: 


  1. Polska.Lublin.  Zespół Szkół Ekonomicznych im. A. i J. Vetterów. Koordynator i pomysłodawca projektu.
  2. Niemcy.Siegen. DEA - NORDRHEIN-WESTFALEN.  Berufskolleg Allgemeingewerbe, Hauswirtschaft und Sozialpädagogik des Kreises Siegen-Wittgenstein   
  3. Francja. Morre. Franche-Comté. Maison Familiale et Rurale.
  4. Włochy.Popoli. Abruzzo.  Istituto Statale Istruzione Superiore "Amedeo Di Savoia "
  5. Turcja. Istambuł. HÜSEYİN BÜRGE ANADOLU LİSESİ
  6. Hiszpania. Badajoz.  IES Reino Aftasi

Celem projektu jest budowanie porozumienia i zrozumienia wielokulturowości poprzez uczenie się o mniejszościach religijnych, etnicznych i narodowych oraz o wpływie, jaki te mniejszości wywierają na rozwój krajów i ich kulturę.
Celem projektu jest  zwiększenie świadomości, że jesteśmy równi pomimo różnic, przełamanie stereotypów i uprzedzeń, przeciwdziałanie ksenofobii i rasizmowi.
Realizacja projektu prowadzi do bardziej aktywnego uczestnictwa jako członka Wspólnoty Europejskiej, jak i wzbogaca świadomość narodową każdego z uczestników  projektu, ukazuje i promuje świadomość różnorodności kulturowej i językowej Europy.

 

WIZYTA WE WŁOSZECH 18-24.11.2012

W dniach 18-24.XI.2012r. delegacja składająca się z czterech uczniów i trzech nauczycieli przebywała we Włoszech w szkole partnerskiej Istituto Statale Istruzione Superiore "Amedeo Di Savoia" w Popoli. Był to wyjazd w ramach realizacji 1-szego etapu projektu Comenius „W mniejszości lecz równi”.
Uczniowie naszej szkoły wystąpili z prezentacją „Polska i mniejszości w niej mieszkające”.

WIZYTA W NASZEJ SZKOLE 22-28.05.2013

W dniach od 22 do 28 maja 2013 roku gościliśmy uczestników etapu projektu Comenius „W mniejszości lecz równi. Fewer but Egual".
Przyjechali uczniowie i nauczyciele z krajów partnerskich:
Niemcy – Siegen (Berufskolleg Allgemeingewerbe, Hauswirtschaft und Sozialpädagogik des Kreises),
Francja – Morre (Maison Familiale et Rurale),
Hiszpania – Badajoz (I.E.S. Reino Aftasi),
Włochy - Popoli (Istituto Statale Istruzione Superiore "Amedeo Di Savoia "),
Turcja - İstanbul (Hüseyin Bürge Anadolu Lisesi).
W bogatym i bardzo dobrze przygotowanym programie brała udział liczna grupa uczniów i nauczycieli naszej szkoły pod kierunkiem Barbary Gauze-Gwóźdź, która jest koordynatorem całego projektu.   
Uroczyste powitanie uświetnił tańcami zespół dziecięcy „Gwiazdy Czeczenii” z Ośrodka dla Uchodźców w Lublinie oraz nasze uczennice z Ukrainy.
Podczas wizyty goście odbyli wiele spotkań w ramach projektu.
Pierwsza wizyta odbyła się w kościele Ewangelicko-Augsburskim w Lublinie, gdzie proboszcz parafii opowiedział o ewangelikach lubelskich, ich losach w czasie II wojny światowej oraz o stanie obecnym, a wizyta w Centrum Islamu była okazją do poznania tej małej społeczności w naszym mieście.
Pobyt w Izbie Tradycji  Żydów Lubelskich, w której wysłuchaliśmy  wykładu na temat religii i zwyczajów żydowskich był przeżyciem dla wielu z nas, zwłaszcza, że jest to miejsce jedno z nielicznych autentycznych miejsc, które nie zostały zniszczone przez Niemców podczas wojny.
We wszystkich  spotkaniach brali udział również  uczniowie i  nauczyciele z naszej szkoły.
Oprócz spotkań młodzież ze szkół partnerskich zwiedzała Lublin:  Muzeum na Majdanku, kaplicę św. Trójcy na  zamku i katedrę.
W ratuszu przyjęła nas Pani vice-Prezydent Katarzyna Mieczkowska–Czerniak, która mówiła o rozwoju miasta i jego wielokulturowości.
Wycieczki do Warszawy, Kazimierza Dolnego i Janowca miały na celu pokazanie miejsc,  które upamiętniały historię Żydów czy były związane z kulturą mniejszości  żyjących w Polsce. Po przeprawie promem do  Janowca  czekało nas  ognisko, grill i bigos  przygotowany przez rodziców naszego ucznia, za co im bardzo dziękujemy.
Wizyta w Lublinie to nie tylko poznawanie historii i tradycji mniejszości mieszkających w Polsce, ale również okazja do spróbowania naszych potraw, a jest to zasługą rodziców naszych uczniów, którzy przygotowali cały ”róg obfitości”. Bardzo za to również dziękujemy.
Pamiątką po wizycie w naszej szkole jest „kolage”, stworzony przez uczniów ze wszystkich szkół partnerskich.
ZOBACZ ZDJĘCIA

WIZYTA W TURCJI (październik 2013 roku)

WIZYTA WE FRANCJI 16-22.02.2014

W dniach 16-22 lutego 2014 roku delegacja składająca się z czterech uczniów  i dwóch nauczycielek naszej szkoły przebywała we Francji w szkole partnerskiej Maison Familiale Morre w ramach projektu Comenius „W mniejszości lecz równi”. Delegacja uczestniczyła w ciekawym programie, którego zasadniczymi punktami były prezentacje uczniów oraz konferencja na temat Unii Europejskiej przygotowująca do wizyty w Parlamencie Europejskim w Strasbourgu. Młodzież zwiedziła fortyfikacje Vauban w Besancon wpisane na listę UNESCO, pociągiem TGV pojechała na zwiedzanie Paryża, była w muzeum znanego malarza Courbeta, odwiedziła dom urodzin Victora Hugo, wytwórnię serów oraz wytwórnię tradycyjnej czekolady. Jednakże najważniejsze było nawiązanie znajomości z młodzieżą z innych krajów partnerskich, poznanie zwyczajów i kultury Francji oraz możliwość używania i doskonalenia języka angielskiego w sytuacjach codziennych.
ZOBACZ ZDJĘCIA


COMENIUS - Od Historii Narodów do Historii Europy

W latach 2010-2012 nasza Szkoła realizuje projekt Comenius - Partnerskie Projekty Szkół.

Krajami partnerskimi są Bułgaria (Vratsa), Hiszpania (Badajoz), Grecja (Ateny), Turcja (Ankara) i Węgry (Godollo).

Celem programu jest:

  • rozwijanie wśród młodzieży i kadry nauczycielskiej wiedzy o różnorodności kultur i języków europejskich;
  • pomaganie młodym ludziom w nabyciu podstawowych umiejętności i kompetencji życiowych niezbędnych do rozwoju osobistego, przyszłego zatrudnienia i aktywnego obywatelstwa europejskiego.

W dniach od 11 do 15 stycznia 2010 roku odbyła się w naszej szkole wizyta przygotowawcza mająca na celu napisanie projektu w ramach programu Comenius - Uczenie przez całe życie. Tytuł projektu to "Od Historii Narodów do Historii Europy". Projekt zakłada udział sześciu szkół z sześciu krajów: Węgier, Turcji, Hiszpanii, Grecji, Bułgarii i Polski jako koordynatora projektu. Naszymi gośćmi byli: Tűrkan Őzturk z Ankary (Turcja), Bajczi Tünde z Gödöllő (Węgry) oraz Antonio Jesús Espinoza Pérez z Badajoz (Hiszpania). Z ramienia Zespołu Szkół opiekę nad gośćmi sprawowała Barbara Gauze-Gwóźdź. więcej


WIZYTA NA WĘGRZECH 28.11-04.12.2010

Wizyta w szkole w węgierskiej była pierwszą wizytą w ramach naszego projektu. Realizując projekt przygotowaliśmy prezentację multimedialną naszego kraju oraz film video pt.”Co Polacy wiedzą o Węgrach”. Na spotkaniu roboczym delegacje ze wszystkich krajów partnerskich przedstawili przygotowane prace. Zwiedziliśmy szkołę, która oferuje uczniom możliwość kształcenia się w różnych zawodach. My mieliśmy okazję spróbować tworzenia własnych prac m.in. spawania. Odbyliśmy wizytę w ratuszu, gdzie przyjął nas mer miasta Gödöllö.

W programie pobytu było wiele innych atrakcji: quizzy, pokaz węgierskich tańców m.in. słynnego czardasza, zwiedzanie stadniny konnej i pokazy sprawności węgierskich jeźdźców w strojach z epoki. Projekt ma na celu poznanie historii i kultury krajów partnerskich gospodarze zabrali nas na wycieczkę do Eger i Budapesztu. W wizycie wzięło udział 2 nauczycieli i 4 uczniów.


WIZYTA W GRECJI 20-28.02.2011

W dniach 20-28 lutego 2011 roku odbyła się wizyta grupy czterech uczniów i dwóch nauczycieli w Grecji w ramach realizacji projektu Comenius - Partnerskie Projekty Szkół.
Na wyjazd przygotowaliśmy film video z wywiadu ulicznego n.t. "Stereotyp Greka", prezentację naszego hymnu narodowego w polskiej i angielskiej wersji, flagi i godła. Niewątpliwym sukcesem okazało się przedstawienie teatralne z udziałem aż 17 uczniów "Polski Mit" w reżyserii Mirosławy Ritter, katechetki w naszej szkole, za które otrzymaliśmy brawa i gratulacje.
Oprócz pracy było oczywiście dużo zwiedzania. Mogliśmy podziwiać piękno Aten i Peloponezu, zobaczyliśmy Mykeny, królestwo mitycznego Agamemnona opisywanego przez Homera, weszliśmy na szczyt wzgórza, na którym stoi XVII-wieczny zamek Palamidi i odpocząć nad brzegiem morza po zwiedzaniu Nafpolio, miasta portowego ulubionego miejsca wakacyjnego wypoczynku Greków.
Następny etap naszego projektu to Turcja.

WIZYTA W TURCJI 8-16.05.2011

Wizyta w Turcji była następnym, trzecim etapem projektu Comenius. Zawieźliśmy tam nasze „produkty” czyli film video pt. „Co Polacy wiedzą o Turcji” i prezentację multimedialną pt. „Nasz Bohater”. Przed wizytą przesłaliśmy nasze propozycje na logo projektu. W programie wizyty było spotkanie z merem Altindag. Czuliśmy się zaszczyceni, gdyż przed ratuszem powitała nas orkiestra, a o naszym pobycie w Ankarze ukazał się artykuł w gazecie. Poznaliśmy zabytki Ankary i Istambułu, rzymskie łaźnie i Muzeum Cywilizacji Anatoliańskiej, a także pojechaliśmy do Capadocii, słynnej krainy kominów, gdzie poznaliśmy m.in. sztukę wyrabiania naczyń glinianych i zdobienia. W wizycie wzięło udział 2 nauczycieli i 3 uczniów.

WIZYTA W HISZPANII 21-27.09.2011

Czwarty etap realizacji projektu to wizyta robocza w Hiszpanii, w której wzięło udział 4 nauczycieli i 4 uczniów. Celem wyjazdu było, jak i poprzednio, pokazanie filmu video pt.”Co Polacy wiedzą o Hiszpanach” i multimedialnej prezentacji historii Polski. Pierwsze dni wizyty to zwiedzanie szkoły, wizyta w ratuszu i spotkanie z merem Badajoz. W szkole, której absolwenci wybierają często kierunki artystyczne na uniwersytetach, obejrzeliśmy prace artystyczne uczniów m.in. rzeźby i obrazy.
Poznaliśmy historię Badajoz podczas zwiedzania 19- wiecznej zabytkowej części miasta. Nasza wizyta zbiegła się w czasie z obchodami święta miasta, na które przyjeżdżają kupcy z Afryki Północnej, więc wieczorny spacer po rynku miał elementy egzotyki. Zwiedziliśmy też miasta Merida i Caceres, które posiadają zespoły archeologiczne wpisane na listę UNESCO. Ostatni dzień wizyty spędziliśmy w Madrycie, gdzie najważniejszym punktem programu była wizyta w Parlamencie Hiszpanii.

WIZYTA W BUŁGARII 14-20.01.2012

Piąty etap realizacji projektu to wizyta robocza w Bułgarii, w której wzięło udział 3 nauczycieli i 3 uczniów. W szkole we Vratsa pokazaliśmy nasz film video: „Co Polacy wiedzą o Bułgarii”. W programie był również quizz , do którego starannie przygotowywaliśmy się, gdyż obejmował on wiedzę o krajach partnerskich :historię, geografię, sylwetki sławnych ludzi , a nawet potrawy.  W szkole zostaliśmy powitani  wg. bułgarskiej tradycji tj. chlebem i miodem. Były pokazy tańców ludowych , a także nasze próby  taneczne pod okiem kierownika zespołu. Poznaliśmy miasto Vratsa, a w nim  muzeum etnograficzne i historyczne i oraz okolice tj. jaskinie Ledenika. Wycieczka do Pleven była okazją poznania historii Bułgarii w XIX w.- okresu oblężenia miasta i wyzwolenia spod okupacji Turków. Mieszkaliśmy u rodzin uczniów, więc była to także okazja do poznania stylu życia Bułgarów. Zima w Bułgarii okazała się mało uciążliwa przy ciepłym przyjęciu przez gospodarzy.


WIZYTA W POLSCE 20-24.03.2012


Szósta i ostatnia wizyta w ramach projektu Comenius odbyła się w Polsce, w naszej szkole, która jest koordynatorem projektu. Powitanie w szkole uświetniły występy zespołu Uniwersytetu Przyrodniczego „Jawor”. zobacz zdjęcia ze spotkania w naszej szkole 20 marca 2012 roku
Wzorem poprzednich wizyt roboczych goście przywieźli filmy video, tym razem „Co wiemy o Polsce”.  Głównym punktem programu  pobytu i zarazem punktem wieńczącym projekt była symulacja sesji Parlamentu Europejskiego  w wykonaniu wszystkich uczniów, którzy przyjechali ze szkół krajów partnerskich oraz naszych „parlamentarzystów”. Sesja odbyła się w Ratuszu i media lubelskie  zrelacjonowały jej przebieg. Uczniowie i nauczyciele zwiedzili Lublin m.in. muzeum na Majdanku, zamek i podziemia pod starym miastem. Wizyta odbyła się tuż przed świętami wielkanocnymi, więc wszyscy uczestnicy projektu wzięli udział w warsztatach robienia palemek i pisanek. Wycieczka do Kazimierza pozwoliła pokazać architekturę regionu, a w Warszawie goście poznali miejsca związane z historią stolicy. Podczas pożegnalnego wieczoru  w  Domu Kultury Kolejarza w Lublinie  uczestnicy projektu obejrzeli przedstawienie „Romeo i Julia” w wykonaniu uczniów naszej szkoły.

© ZSE im. A i J. Vetterów w Lublinie - Elżbieta Pawłowska

zalecane: rozdzielczość 1024x768 lub wyższa; min. Internet Explorer v.6.0; kolor - 16 bit; zgodne z W3C
opracowanie informatyczne i graficzne serwisu: Elżbieta Pawłowska; ikonografia: zbiory ZSE im. A. i J. Vetterów w Lublinie
kopiowanie i nieautoryzowane wykorzystywanie programu, grafiki i zdjęć zawartych w serwisie - zabronione